Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İZMİR / KEMALPAŞA - Kemalpaşa İbrahim Polat - Ege Seramik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Hayırsever

Hayırsever

ibrahim polat

İBRAHİM POLAT

 

             Ülkemizin inşaat başta olmak üzere, sanayi ve turizm sektörünün önde gelen girişimcilerinden ve işadamlarından olan İbrahim Polat 1931 yılında Erzurum’un Aşkale İlçesinden doğdu.

             Genç yaşta inşaat müteahhitliğine başlayarak İstanbul’da çok sayıda seçkin bina yaptı.1972’de İzmir’de Ege Seramik Fabrikalarını kurarak başladığı sanayi sektöründeki girişimlerine daha sonra Ege Vitrifiye seramik sağlık gereçleri ve madencilik alanlarını da kattı.1993 yılında İstanbul Polat Renaissance Hotel ve 2000’de Erzurum Polat Renaissance Hotel ile Turizm sektörüne giriş yaptı. Bu konudaki girişimciliğini 2011 yılında hizmete girecek olan İstanbul Barbaros Bulvarı’ndaki beş yıldızlı 3.oteli ile geliştirdi.

            Başarısının anahtarının ’’güne erken başlamak, işini iyi takip etmek, çok çalışmak, adil ve dürüst olmak, kazandığının vergisini ödemek’’ olduğunu belirten İbrahim Polat; aşağıdaki şirketlerinin bir aile havasında yönetmekte ve geliştirmektedir.

İbrahim Polat Holding A.Ş.

Polat Turizm Otelcilik Ticaret ve Sanayi A.Ş.

Polat İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Polat Maden sanayi ve Ticaret A.Ş.

Ege seramik İç ve Dış Ticaret A.Ş.

Ege seramik Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Ege Birleşik Enerji Üretim ve Dağıtım A.Ş.

Ege Vitrifiye Sağlık Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.

 

            İşadamlığı ve girişimciliği yanında sosyal yardım ve yatırımlara da önem veren İbrahim Polat biri İstanbul Bağcılar’da diğeri Erzurum Aşkale’de olmak üzere 2 İlköğretim Okulu yaptırdı. Sosyal ve kültürel amaçlı bir çok vakıfta da kurucu üye olan İbrahim Polat,2007 yılında ‘’Alnımın Teri’’ İsimli kitabında hayat hikayesini anlatarak, bireylere örnek olma ve başarıdaki sırlarını paylaşma yolunu seçti. Kitabın geliriyle başlayarak halen burs verdiği 50 lise ve üniversite öğrencisi vardır.

            2 oğlu,1 kızı ve 6 torunu bulunmakta, bilgi birikimlerini onlara miras bırakmaya çalışmaktadır.

Yayın: 2012-11-28 - Güncelleme: 2012-12-11 14:04:32 - Görüntülenme: 283